تبلیغات
احکام و برکات نماز - فصل ششم : مسائل عبادى خانواده
Get Adobe Flash player
خبرنامه
دانلود ها
کانال آپارات احکام و برکات نماز
احادیث احکام و برکات نماز
فصل ششم : مسائل عبادى خانواده

یك . احكام نماز

بیدار كردن اعضاى خانواده براى نماز

1. O بیدار نمودن افراد خانواده براى نماز صبح با چه كیفیتى مجاز است ؟
باسمه تعالى ؛ اگر بیدار كردن آنها موجب سهل انگارى و استخفاف به امر نماز باشد، باید آنها را بیدار نماید.
2. اگر سر سوزنى خون حیض یا نفاس در بدن یا لباس نمازگزار باشد، نماز او باطل است ؛ و بنابر احتیاط واجب باید خون استحاضه در بدن یا لباس ‍ نمازگزار نباشد. ولى خونهاى دیگر مثل خون بدن انسان یا خون حیوان حلال گوشت و خون سگ و خوك و كافر و مردار و حیوان حرام گوشت اگر چه در چند جاى بدن و لباس باشد، در صورتى كه روى هم كمتر از درهم باشد، ((كه تقریبا به اندازه یك اشرفى مى شود)) نماز خواندن با آن اشكال ندارد. ولى احتیاط مستحب آن است كه از خون سگ و كافر و مردار و حیوان حرام گوشت اجتناب كنند.
3. O دخترى هستم كه به علت فقر مالى ، پدرم قادر نیست برایم لباس تهیه كند و درآمدى كه دارد جز به خوراك و بعضى از مخارج ضرورى دیگر نمى رسد، لذا لباسهایم را از دیگران میگیرم ؛ مثلا مقدارى از لباسهایم را از خواهرم مى گیرم كه او بدون اجازه شوهرش برایم مى آورد و... آیا نماز خواندن با این لباسها صحیح است ؟
باسمه تعالى ؛ اگر پارچه یا لباس با رضایت صاحب آن به شما داده مى شود، مى توانید بپوشید و نماز شما در آن صحیح است .
4. محلى را كه انسان براى اقامت و زندگى خود اختیار كرده وطن اوست ، چه در آنجا به دنیا آمده و وطن پدر و مادرش باشد، یا خودش آنجا را براى زندگى اختیار كرده باشد.

فیلم:احکام اعتکاف

 

 
شکلک های محدثه
ازدواج و تغییر شهر سكونت
زنانى كه بدون التفات ((از اعراض و عدم اعراض )) از وطن اصلیشان به شهر دیگر به خانه شوهر مى روند، و پس از التفات هم لابد قصد دارند كه اگر زناشویى شان تا آخر عمر برقرار و باقى ماند از شهر شوهر اقامت كنند و الا به وطن اصلیشان برگشت بنمایند. بفرمایید كه حكم نماز و روزه این زنها در ورود به وطن اصلیشان چه مى باشد؟
باسمه تعالى ؛ وطن اصلى تا از آن اعراض نشده به حكم وطن باقى است .
O منزل پدرى كه هنوز در حیات است براى فرزندى كه خودش شخصا مستقل زندگى مى كند، آیا وطن محسوب شده و در آنجا به جا آوردن نماز و روزه به طور كامل صحیح است ؟ همچنین منزل فرزند از پسر براى پدر كه البته از نظر مادى با هم جدا هستند؟
باسمه تعالى ؛ میزان منزل پدر یا فرزند نیست ، بلكه میزان وطن به حساب شخص مكلف است .
جایى كه وطن مكلف بوده تا ازآن اعراض نكرده به حكم وطن باقى است .
O دخترى در وطن خود متولد شده ، پس از 5 سال به شهرى كوچ مى كنند كه در آن شهر ازدواج مى كند و سپس به تهران مهاجرت مى كند. نماز این دختر در كجا شكسته است و در كجا درست ؟
باسمه تعالى ؛ در زادگاه كه وطن اصلى اوست نماز تمام است ، مگر از آنجا اعراض كرده باشد.
و در سایر جاها حكم مسافر دارد، مگر در محلى كه وطن قرار دهد.
O شخصى هستم اهل و ساكن بیارجمند شاهرود، اما همسرم اهل طرزه دامغان و هرچند ماه یك مرتبه 2 تا 3 روز به وطن همسرم مى رویم ، حكم نماز و روزه من و همسرم چیست ؟
ضمنا بچه این جانب در شهرستان شاهرود متولد شده است ، اما الان ساكن بیارجمند است وطن اصلى او كجاست و آیا مى تواند در شاهرود نماز تمام و روزه به جا آورد یا خیر؟
باسمه تعالى ؛ همسر شما در زادگاهش نماز او تمام و روزه او صحیح است ، مگر این كه اعراض نماید. و شما در آنجا حكم مسافر دارید، مگر این كه قصد ماندن ده روز نمایید. و قصد سفر در اثناى ده روز با قصد ماندن ده روز منافات دارد. و بچه شما اگر بزرگ شده محل تولدش هست ، محل تولد وطن اوست و تا از آن اعراض نكرده ، باقى به حكم وطن است ، و در محل سكونت بدون قصد توطن و قصد ده روز حكم مسافر دارد.
O در مورد همسر و یا فرزندى كه مكلف شده و در منزل تابع شوهر و یا پدر خود مى باشند، آیا در مساله ترك وطن تابع پدر و یا شوهر خود هستند، و اگر پدر و یا شوهر ترك وطن نمود، آنها هم همان حكم را پیدا مى كنند و یا باید مستقلا تصمیم بگیرند؟
باسمه تعالى ؛ زن و فرزندى كه از حد تبعیت بالطبع بیرون آمده و صاحب اراده است ، در اتخاذ وطن و اعراض از آن و قصد اقامه تابع نیست و میزان تصمیم خود اوست .
O فردى از شمال تهران ازدواج كرده و حال این كه شمال وطن شوهر است ، وظیفه همسر در قبال اعمال عبادى در وطن شوهر چه كیفیت دارد؟
باسمه تعالى ؛ وطن یكى از دو همسر حكم وطن براى دیگرى ندارد.
O وطن حقیر ورامین است و وطن همسرم كرج ، فرزندم در تهران متولد شده و پس از چند روز به كرج برده شده و پس از یك ماه به شاهرود برده شد ((چون حقیر كارمند و محل كارم شاهرود بوده است )) پس از حدود دو سال با انتقال حقیر به سمنان ، به سمنان آمد و اكنون هفت سال است كه در سمنان مى باشد، وطن فرزندم كدام یك از این شهرهاست ؟
باسمه تعالى ؛ در فرض مرقوم جاى معینى براى فرزند شما وطن محسوب نمى شود تا خودش بعد از بلوغ محلى را براى خود وطن انتخاب كند.
موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها:
ادامه مطلب
نظرات()
نویسنده : محمدرضا برزگر
تاریخ : پنجشنبه 3 بهمن 1392

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

تبادل بنر مذهبی