تبلیغات
احکام و برکات نماز - فصل اول : احكام تقلید(فیلم)
Get Adobe Flash player
خبرنامه
دانلود ها
کانال آپارات احکام و برکات نماز
احادیث احکام و برکات نماز
فصل اول : احكام تقلید(فیلم)

دین عزیز اسلام شامل دو بخش است :
1. اصول دین ؛
2. فروع دین .
اصول دین اسلام شامل پنج اصل توحید، عدل ، نبوت ، امامت و معاد است . عقیده مسلمان به اصول دین باید از روى ((دلیل )) باشد، و نمى تواند بدون دلیل از شخص دیگرى تقلید و پیروى كند.
فروع دین اسلام شامل تكالیف الهى و دستورهاى دینى است كه به آنها ((احكام )) مى گویند.
احكام اسلامى بخش مهم و گسترده اى از دین عزیز اسلام را تشكیل مى دهند و دربردارنده برنامه عملى و صحیح زندگى و وظایف فردى و اجتماعى انسان هستند. این برنامه زندگى از سوى خدا و به وسیله پیامبر گرامى اش ، حضرت محمد صلى الله علیه و آله و سلم ، براى تاءمین سعادت دنیا و آخرت انسانها فرستاده شده است .
فروع دین و احكام اسلام بسیارند، ولى مهمترین آنها عبارتند از: نماز، روزه ، خمس ، زكات ، حج ، جهاد، امر به معروف ((بازداشتن از بدیها))، تولّى ((دوستى با دوستان خدا)) و تبرّى ((دشمنى با دشمنان خدا)).
به دلیلهایى كه در پى گفته خواهد شد، بیشتر مردم در غالب احكام الهى و فروع دین باید از شخص دیگرى كه شرایط آن خواهد آمد، تقلید و پیروى كنند.

 


 

شکلک های محدثه
یك . تكلیف و تقلید
شخص عاقل هنگامى كه بالغ مى شود، به حد ((تكلیف )) رسیده است ؛ یعنى از سوى خداى بزرگ شایستگى تكلیف هاى الهى و دستورهاى دینى را دارد. به همین جهت ، برخى از علماى اسلام سالروز به تكلیف رسیدن خود را جشن مى گیرند.
كسى را كه به حد تكلیف رسیده است ((مكلف )) مى نامند. و بیشتر مكلفان شخصا نمى توانند تكالیف الهى و احكام اسلامى را كه گسترده و دقیق و بسیارند، از منابع و مدارك آن مانند قرآن و احادیث معتبر استنباط و استخراج كنند. از این رو باید احكام اسلامى را از دانشمندانى كه سالیانى دراز در این زمینه به تحصیل و تحقیق پرداخته و در این راه تلاش بسیار ((= اجتهاد)) كرده اند، یاد بگیرند و به آنها عمل كنند. و این یادگیرى و به كارگیرى همانند هنگامى است كه انسان بیمار مى شود و از مسائل پزشكى و درمان بیمارى خود آگاهى ندارد و به پزشك مراجعه مى كند، و یا همانند هنگامى است كه انسان قصد ساختن خانه و مغازه اى را دارد و به سراغ مهندس و معمار مى رود و به نظریات و دستورهاى او عمل و از وى پیروى مى كند.
به چنین دانشمندانى كه در راه به دست آوردن قوانین الهى او احكام فقه اسلامى تلاش و اجتهاد كرده اند، ((مجتهد)) یا ((فقیه )) مى گویند. و پیروى و دنباله روى از مجتهد در یادگیرى فروع دین و تكالیف الهى و به كارگیرى دستورهاى او را ((تقلید)) مى نامند.
كسى كه از مجتهد پیروى مى كند ((مقلد)) و مجتهدى كه دیگران از وى پیروى مى كنند، ((مرجع تقلید)) یا ((مقلد)) نامیده مى شود.
دو. نشانه هاى بلوغ
همان گونه كه گفته شد، هنگامى احكام و تكالیف الهى بر انسان واجب مى شوند كه عاقل و بالغ باشد.
نشانه هاى بلوغ براى بچه ها و فرزندان یكى از سه نشانه زیرین است كه هر كدام از این نشانه ها در آنان زودتر آشكار مى شود، همان نشانه بلوغشان خواهد بود:
1. روییدن و بیرون آمدن موى زبر و درشت در قسمت زیر شكم و بالاى شرمگاه و اندام تناسلى ؛
2. بیرون آمدن منى ((در خواب باشد یا بیدارى ))؛
3. تمام شدن 9 سال قمرى در دختران و 15 سال قمرى در پسران .(2)
نكته مهم
طبق سال شمسى و شناسنامه اى ، دختران تقریبا در سن 8 سال و 8 ماه و 22 روز، و پسران تقریبا در سن 14 سال و 6 ماه و 16 روز بالغ مى شوند، زیرا هر سال قمرى 10 روز و 18 ساعت از سال شمسى كمتر است .
سه . شرایط مرجع تقلید
تقلید در احكام عمل كردن به دستور مجتهد است . و از مجتهدى باید تقلید كرد كه مرد و بالغ و عاقل و شیعه دوازده امامى و حلال زاده و زنده و عادل باشد.
و نیز بنابر احتیاط واجب باید از مجتهدى تقلید كرد كه حریص به دنیا نباشد و از مجتهدین دیگر اعلم باشد، یعنى در فهمیدن احكام خدا از تمام مجتهدین زمان خود استادتر باشد.(3)
چهار. راههاى شناخت مرجع تقلید
مجتهد و اعلم را از سه راه مى توان شناخت :
اول : آنكه خود انسان یقین كند، مثل آنكه از اهل علم باشد و بتواند مجتهد و اعلم را بشناسد.
دوم : آنكه دو نفر عالم عادل كه مى توانند مجتهد و اعلم را تشخیص دهند، مجتهد بودن یا اعلم بودن كسى را تصدیق كنند، به شرط آنكه دو نفر عالم عادل دیگر با گفته آنان مخالفت ننمایند.
سوم : آنكه عده اى از اهل علم كه مى توانند مجتهد و اعلم را تشخیص دهند و از گفته آنان اطمینان پیدا مى شود، مجتهد بودن یا اعلم بودن كسى را تصدیق كنند.(4)
پنج . راههاى به دست آوردن فتواى مرجع تقلید
به دست آوردن فتوا، یعنى دستور مجتهد چهار راه دارد:
اول : شنیدن از خود مجتهد؛
دوم شنیدن از دو نفر عادل كه فتواى مجتهد را نقل كنند؛
سوم : شنیدن از كسى كه مورد اطمینان و راستگوست ؛
چهارم : دیدن در رساله مجتهد(5) در صورتى كه انسان به درستى آن رساله اطمینان داشته باشد.(6)
حكم انجام اعمال بدون تقلید
اگر مكلف مدتى اعمال خود را بدون تقلید انجام دهد، در صورتى اعمال او صحیح است كه بفهمد به وظیفه واقعى خود رفتار كرده است ، یا عمل او با فتواى مجتهدى كه وظیفه اش تقلید از او بوده ، یا با فتواى مجتهدى كه فعلا باید از او تقلید كند، مطابق باشد.(7)
استفتائات
O آیا درست است كه تقلید افراد خانواده ((همسر و فرزند)) تابع سرپرست خانواده مى باشد؟
باسمه تعالى ؛ در تقلید تبعیت نیست .(8)
O بنده هم اكنون 17 ساله مى باشم و تقریبا در سن 14 سالگى شروع به بلوغ شرعى نموده ام ، اما چون فكر مى كردم كه نماز را باید از سن 15 سالگى شروع كرد، لذا مدتى نماز و روزه و تمامى واجبات را ترك كردم ، حالا تكلیفم چیست ؟
باسمه تعالى ؛ باید قضاى نماز و روزه اى را كه در زمان بلوغ ترك كرده اید، به جا آورید.(9)
O مرد جوانى هستم كه از سن 17 سالگى شروع به خواند نماز و گرفتن روزه كرده ام ، و به درستى نمى دانم كه از چه موقع بالغ شده ام . بفرمایید فعلا قضاى چند سال نماز و چند سال روزه بر گردنم هست ؟ آیا كفاره نیز بر من واجب است ؟
باسمه تعالى ؛ حد بلوغ شرعى براى پسر تمام شدن پانزده سال قمرى است ، و اگر قبلا منى از او خارج شده یا موى خشن بر محل مخصوص او بیرون آمده ، بالغ شده است . و مدتى را كه یقین دارید در زمان بلوغ ، نماز و روزه از شما فوت شده ، باید قضا كنید. و اگر در افطار روزه تعمدى نداشته اید، یا از روى جهل و بدون تقصیر در یاد گرفتن مساله روزه نگرفته اید، كفاره ندارد.(10)
O این جانب كه حدود 60 سال دارم از ابتداى بلوغ تا كنون نمازها و روزه هاى خود را به جا نیاورده ام . آیا مى توانم تمام سرمایه خود را كه حدود یكصد هزار تومان است ، به كسى بدهم تا برایم نماز بخواند؟ و آیا مى توانم این مبلغ را به حساب جنگ یا مستضعفان بدهم و نیت كنم كه براى نماز و روزه است ؟ ((چون مى دانم بعد از من كسى برایم شصت سال نماز نمى خواند و روزه هم نمى گیرد!)).
باسمه تعالى ؛ اگر وارثى دارید با او مشورت كنید، و دادن پول به حساب مزبور كفایت از نماز و روزه نمى كند.(11)
O با توجه به جو فكرى كه در زمان طاغوت بخصوص بر جوانان حاكم بود كه از اسلام دور یا بى تفاوت بودند، اگر كسى كه در آن دوران به سن بلوغ رسیده و اصلا نه به اسلام آشنا بوده و نه خانواده او به او گفته اند، آیا باید نماز و روزه هایى را كه در آن موقع نگرفته ، اكنون باید بگیرد؟
باسمه تعالى ؛ نماز و روزه هاى فوت شده را باید قضا كند.(12)
O بعضى از مردم نماز مى خوانند و روزه هم مى گیرند، ولى مرجع تقلید ندارند و از احتیاط هم استفاده نمى كنند و آنچه را كه از پدرانشان و یا مردم شنیده اند عمل مى كنند. این اشخاص آیا نماز و روزه شان صحیح است یا خیر؟
باسمه تعالى ؛ عمل او اگر مطابق فتواى مجتهدى باشد كه باید از او تقلید كند، صحیح است .(13)
O من نوجوانى هستم كه بیشتر از یك سال است به تكلیف شرعى رسیده ام . بعد از مكلف شدن حدود سه ماه مرتب نماز مى خواندم ، ولى بعد از این سه ماه به دلیل اشتباهاتى كه كردم ، گول شیطان را خورده ، قسمتى از فریضه نماز را به جا نیاوردم و تا الان كه تقریبا حدود 11 ماه مى گذرد نماز نخواندم ؛ ولى باید عرض كنم ظرف این 11 ماه درست است كه این فریضه را به جا نیاوردم اما كافر نشده بودم ، یعنى خدا را قبول داشتم و همین طور پیغمبر اسلام و دوازده امام را و حتى مى دانستم كه باید نماز بخوانم چون بر من واجب است ، یعنى خلاصه منكر نماز نبودم . و حالا من به اشتباه بزرگ خود پى برده ام و خیلى پشیمان هستم و مى خواهم توبه كنم كه امیدوارم خداوند توبه مرا قبول كند. حالا كه مى خواهم از این به بعد نماز را مرتب بخوانم آیا باید نمازهایى را كه ظرف این مدت به جا نیاوردم بخوانم ، و اگر باید بخوانم براى خواندن آن چه نیتى باید بكنم ؟
باسمه تعالى ؛ توبه شما قبول است ان شاء الله ، و نمازهایى را كه نخوانده اید به نیت قضا بخوانید و از این به بعد نباید نماز شما ترك شود.(14)
موضوعات مرتبط: احکام تقلید
برچسب‌ها:
ادامه مطلب
نظرات()
نویسنده : محمدرضا برزگر
تاریخ : سه شنبه 1 بهمن 1392

How much can you grow from stretching?
دوشنبه 30 مرداد 1396 03:25 ب.ظ
I visited many blogs except the audio feature for audio songs
present at this site is actually fabulous.
uptightpsycholo90.wordpress.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 11:52 ق.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some
experience with something like this. Please let me know if you run into anything.
I truly enjoy reading your blog and I look forward to your
new updates.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

تبادل بنر مذهبی